Przejdź do treści

Publikacja Pogaduchy przy obrazie z okazji 10-lecia ŚDS przy ul. Kurczaba w Krakowie

Publikacja Pogaduchy przy obrazie z okazji 10-lecia ŚDS przy ul. Kurczaba w Krakowie
2020-02-24

Pogaduchy przy obrazie – to nazwa zajęć i idea przewodnia wyjątkowego projektu realizowanego w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Krakowie. Z okazji 10-lecia działalności ośrodka, twórcy inicjatywy oraz ATERIMA MED i Akademia Opiekunów – partnerzy projektu, wydali publikację pod tym samym tytułem. Książka prezentuje wybrane prace seniorów, ze zdiagnozowanymi schorzeniami otępiennymi, inspirowane metodą TimeSlips™.

Aktywizujemy

Cykl spotkań od hasłem Pogaduchy przy obrazie to dowód na to, że osoby cierpiące na demencję mogą z powodzeniem podejmować działania nastawione na kreatywność, spontaniczność i swobodne wyrażanie emocji, mimo wynikających z choroby ograniczeń i trudności. Zajęcia nawiązują do metody TimeSlips™, która polega na luźnych rozmowach grupy seniorów ciepiących na demencję, gdzie motywem przewodnim jest obraz. Pracownicy ŚDS w Krakowie stworzyli na jej bazie własną skuteczną koncepcję terapii zajęciowej, w której postawiono na improwizację, wyrażanie siebie i integrację w grupie. Na czym polega? Prowadzący zajęcia terapeuta, skupiony na grupie podopiecznych, podąża za rozmową na temat tego, co przedstawia dany obraz – nie narzuca kierunku interpretacji dzieła, a jedynie podpowiada brakujące słowa i zadaje pytania, zapisując pojawiające się skojarzenia.

Publikujemy i inspirujemy

Publikacja Pogaduchy przy obrazie to ujmujący zapis efektów, które przyniosły zajęcia z seniorami w ŚDS w Krakowie. W książce znajdują się obrazy omawiane w grupie wraz z opracowanymi przez terapeutów zajęciowych skojarzeniami, które po uporządkowaniu i opracowaniu przez specjalistów, przypominają wiersze. Projekt w ŚDS na ul. Kurczaba w Krakowie prowadzą związani z ośrodkiem terapeuci: Katarzyna Barwinek-Ratajczyk, muzykolog, pomysłodawczyni i współautorka cyklu oraz Tomasz Karenko, współtwórca cyklu i współprowadzący zajęcia. Wstęp do publikacji zawierającej 11 „pogaduch” opracowała dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann z Katedry Terapii Zajęciowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Książka Pogaduchy przy obrazie to jednak nie tylko rejestr przebiegu zajęć. Publikacja stanowi inspirację dla innych ośrodków otaczających opieką osoby z chorobami otępiennymi. Może być przykładem zajęć aktywizujących i zachętą do tego, by wypróbować w grupie to podejście. Teraz twórcy ŚDS przy Kurczaba przekazują wiedzę i swoje doświadczenia, dzieląc się publikacją z zaprzyjaźnionymi domami opieki w całej Polsce.

Działamy

Wydanie publikacji to efekt współpracy ŚDS na ul. Kurczaba w Krakowie i partnerów – Akademii Opiekunów i ATERIMA MED, która na co dzień zatrudnia opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. W ramach regularnych działań z ośrodkiem, pracownicy Grupy ATERIMA biorą udział w wolontariacie pod hasłem „Pamiętaj o mnie, gdy ja o sobie zapomnę”. Jego celem jest przybliżenie pracownikom naszej firmy praktycznego wymiaru opieki nad osobami starszymi i nawiązanie kontaktu  międzypokoleniowego. Podczas spotkań z podopiecznymi ośrodka nasi pracownicy asystują terapeutom i pomagają podczas zajęć aktywizacyjnych.  

Nasz wolontariat, skupiony na pomocy seniorom cierpiącym na demencję, jest z powodzeniem realizowany już od dwóch lat, a rozpoczął się z okazji Światowego Dnia Chorych na Alzheimera w 2018 r.

„Blondynka uśmiechnięta, zamyślona. Nie patrzy na niego.

Czaruje, uwodzi, kokietuje. One są zajęte sobą.

Idą i kwiatki podarowują. Nie! Na pewno nie!

Jakie on ma ładne buty! Damsko-męskie na obcasie szerokim.

A z tyłu pomnik. Każdy obraz ma urok jakiś w sobie.

Jakąś wartość.

He, he, he!”

fragment pogaduchy „Flirt” – wg obrazu Federico Andreotti „La serenata”